Vyplývajú z AB0 inkompatibility u 1,5 ročného dieťaťa nejaké obmedzenia?

Zodpovedané
26. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 1,5 ročného syna, ktorý mal po pôrode inkompatibilitu v systéme AB0 a následkom toho hemolytickú chorobu.

V pôrodnici mi povedali, že ak by potreboval prvé tri mesiace transfúziu, tak treba špeciálne upravenú.

Ako je to teraz v jeho veku?

Vyplývajú z toho momentálne a do budúcna nejaké obmedzenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie.

Váš synček mal inkompatibilitu smerom ku Vám - neviem, prečo Vám hovorili o transfúzii, predpokladám, že mal žltačku, ktorá sa rieši fototerapiou, až výmennou transfúziou sa rieši strašne malé množstvo prípadov /ja som sa ešte nestretla ani s 1 v praxi/.

Tá inkompatibilita je, že synček mal dajme tomu krvnú skupinu A a Vy 0. Krv sa vždy podáva vzhľadom k pacientovi a tam už je jedno, čo ste mali Vy. On má tú svoju skupinu a podľa toho sa mu "namieša" taká krv, aby to u neho nespravilo žiadnu reakciu.

(ak teda nejde o nejakú raritu, ktorú ste nespomenuli a mňa teraz ani žiadna nenapadá o akú by mohlo ísť)

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas