Zapálené očko u ročného synčeka. Ako predísť tvorbe jarčeka?

Zodpovedané
14. júl 2020

Dobrý deň,

môj ročný synček ma stále zapálené očká. Keď trochu fúka, tak hneď sa mu zapália. Už mal aj vonkajší jarček hornom viečku. Liečili sme to Tobrexom a pekne pomohlo.

Neskôr sa mu urobil na druhom očku vnútorný jarček na dolnom viečku. Dávala som zasa Tobrex a teraz má zase ako keby zapálené horné viečko. Mám pocit, že sa mu urobí jarček.

Ako môžme tomu predísť?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem čo je to jarček, asi myslíte jačmeň - hordeolum.

Hordeolum externum je akútny ohraničený zápal riasových folikulov mihalníc. Najčastejšia etiológia je zanesenie si baktérie– Staphylococcus species.

Synček môže mať aj tieto symptómy: pocit napätia v oblasti mihalnice, akútny jednostranný opuch mihalnice so začervenaním a hmatným podkožným bielym uzlíkom.

V liečbe používame teplé obklady a jemnú masáž mihalnice, ATB masť napr. Erytromycin, pokojne kvapky Tobrex, pri chronických stavoch incízia a drenáž (to je rozrezanie toho "bieleho"pupenca).

Prevencia je v nechytaní si očka, nakoľko to spôsobuje baktéria, ktorú si tam dieťa zanesie samo napr. cez neumyté ruky, nedostatočne čistým uterákom, vstupom nečistôt do oka. Hlavné sú to tie dotyky prstov pri pretieraní očí, ktoré môžu za zanesenie týchto baktérií.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas