Ako sa po cisárskom nastaviť na bezproblémový pôrod?

Zodpovedané
28. nov 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Počas prvého tehotenstva som absolvovala kurz hypnopôrodu. Pravidelne som afirmovala, chodila som na gravidjógu, pôrodu som sa neobávala. Mala som pôrodný plán a aj skvelého pôrodníka.

Napriek všetkému som kvôli odtečenej plodovej vode musela mať pôrod vyvolávaný. Metódy hypnopôrodu mi počas kontrakcií veľmi pomáhali. Tým, že lekári museli neustále kontrolovať malému srdiečko, tak som všetky kontrakcie musela prežiť v ľahu. Po x hodinách takmer nepretržitých kontrakcií synčekovi neustále klesali ozvy a museli mi spraviť cisársky. Synčeka rozdýchavali.

Po pôrode mi bolo povedané, že prirodzene by sa mi porodiť nepodarilo, keďže syn mal šnúru 3x okolo tela.

Ako sa mám po prvej takejto skúsenosti nastaviť mentálne na bezbolestný a bezproblémový pôrod?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

som rada, že Vám techniky hypnopôrodu pomáhali, hoci bol pôrod komplikovaný. Predpokladám, že tam bol nejaký problém, keď sa pôrod rozhodli vyvolávať (plodová voda nebola v poriadku, alebo dlho potom, ako odtiekla, sa pôrod nerozbiehal?).

Jeden z problémov, po indukcii pôrodu s použitím syntetického oxytocínu je, že je nutné mamičku viac monitorovať, pretože môže dôjsť k tiesni bábätka.

Kontrakcie po umelom vyvolaní pôrodu sú úplne iného charakteru ako prirodzené a zvládať ich v ľahu, bez možnosti zmeny polohy, je nesmierne náročné! Pokiaľ viem, tak je možné monitorovať aj v ľahu na boku, v stoji, alebo keď je maminka napríklad na fit lopte. Keď bolo nutné pôrod umelo vyvolať, tak sa tým žiaľ narušil prirodzený proces a zároveň stúplo riziko, že sa dieťatko dostane do tiesne a pôrod sa skončí sekciou.

Ja nie som lekár, takže k tej pupočnej šnúre sa ťažko vyjadriť. Veľa detičiek prichádza na svet s omotaným pupočníkom, čo samo o sebe nemusí znamenať problém, iba keď je pupočník stlačený. Či bol toto dôvod klesajúcich oziev, alebo problém nastal v dôsledku podania oxytocínu, sa nedozvieme...

Pýtate sa na to, ako sa nastaviť pozitívne pri ďalšom tehotenstve. Máte zrejme obavy, že aj keď sa budete rovnako pripravovať ako prvýkrát, tak to nepomôže. Hypnopôrodné techniky Vám nemôžu zaručiť, že bude na 100% všetko ideálne, pretože každé tehotenstvo je iné a každý pôrod je iný. Je to proces, kde úlohu zohráva mnoho faktorov.

Avšak môžu Vám rozhodne pomôcť. Jednak pripraviť sa fyzicky- dýchaním a relaxačnými cvičeniami, čo aj sama píšete, že Vám pri kontrakciách veľmi pomohlo. A mentálne- spracovať obavy, ktoré máte a nájsť dôveru v seba a v to, že to tento krát bude inak.

Hypnopôrod určite nie je jediný spôsob prípravy na príchod dieťatka, no nepoznám lepšie spojenie fyzickej a mentálnej prípravy, ktoré ladí s tým, ako nám to príroda zariadila. Preto Vám môžem len odporučiť aj tento krát sa pripravovať technikami hypnopôrodu. Ak by ste potrebovali viac konzultovať, kľudne ma kontaktujte.

Držím Vám palce!

Mgr.Hana Rollová
Lektorka kurzov Hypnopôrod Slovakia™
hana.rollova@gmail.com
tel: 0917480077
www.hypno-porod.sk
www.hypno-porod.com/facebook