Je 2x missed abort spojený so zlou morfológiou?

Zodpovedané
8. sep 2021

Dobrý deň,

s manželom sa snažíme o dieťa už 3 roky. Sme spolu 5 rokov. Ja mám 36, manžel 34. Po roku sme si prešli vyšetreniami. Na reproimuno mi bola zistená specif celularna odpoved voči spermiám stredne ťažkého stupňa. O pol roka ľahkého stupňa a v januári 2021 už všetko ok - bez liečby.

Tiež mám vyšetrenú hematológiu, genetiku a endokrinológiu. Beriem Euthyrox 100. Vyšetrené máme aj pohlavné choroby. Manžel má teratozoospermiu. Po vitamínovej liečbe zmena z 1% na 2% DNA frag 10%. Min rok 3x IUI a jeden cyklus IVF bez úspechu.

V januári 2021 som spontánne otehotnela, ale mala som MA v 8. týždni. V júli som otehotnela a MA v 9. týždni.

Sú tie aborty spojené so zlou morfológiou?

Mám absolvovať ešte nejaké vyšetrenia, alebo skúsiť už len IVF?

Ďakujem

Dobrý deň,

príčina môže byť v poškodení embrya. Po dvoch potratoch by som pri ďalšom tehotenstve doporučila antikoagulačnú terapiu.

Ak podstúpite IVF, tak je možnosť vykonať preimplantačné genetické vyšetrenie embrya.

Držím palce

Dr. Nataliya Roshko
gynekologička
www.repromedica.sk