Ako postupovať ohľadom ochrany majetku v prípade rozpadu vzťahu?

Zodpovedané
30. mar 2023

Dobrý deň,

rád by som sa informoval o možnosti ochrany majetku. V roku 2021 som kúpil na hypotéku dom, som jeho výlučným vlastníkom. Hypotéka je len na moje meno, som jediný dlžník.

V roku 2022 sme začali spolu v mojom dome bývať s partnerkou. Máme spoločný účet, na ktorom som ja majiteľ účtu a ona spoludisponent. Každý máme vlastnú platobnú kartu. Na tento účet nám obom chodí výplata. Z účtu je vyplácaná hypotéka ako aj opravy v dome a vedenie domácnosti (potraviny, zábava). Máme aj sporiaci účet, na ktorý každý mesiac odchádza pevná suma. V prípade, že by sme sa s partnerkou rozišli, tak ona by požiadala o vyrovnanie (na čo má samozrejme nárok, keďže sme spolufinancovali výhradne môj dom).

Do dátumu rozchodu by sme napríklad splatili 10 000 eur hypotéky a 10 000 eur preinvestovali v dome, plus našetrili 20 000 eur na sporiacom účte.

Pokiaľ jej prevediem všetky nasporené peniaze na jej účet (ktorý by si založila), môžem to považovať z pohľadu zákona, že sme finančne na poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša úvaha je v zásade správna. Za účelom právnej istoty by som Vám neodporúčala, aby ste v rámci takéhoto "vyporiadania dohodou" prevádzali priateľke peniaze na jej účet bez predchádzajúcej písomnej dohody.

V prípade sporu by ste sa neskôr mohli dostať do dôkaznej núdze. Nevedeli by ste preukázať, že peniaze zaslané na jej účet mali byť vyporiadaním za investície do Vášho domu. Teda - ak by ona napr. tvrdila, že išlo o dar, ktorý nemal s vyporiadaním nič spoločné.

Ak máte záujem o prípravu zodpovedajúcej dohody, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk