Čo ma čaká, keď moja pôvodná pracovná pozícia bola počas rodičovskej dovolenky zrušená?

Zodpovedané
19. mar 2023

Dobrý deň,

mám pracovnú zmluvu od roku 2013, pričom v roku 2017 som nastúpila na materskú dovolenku. Tá trvá doteraz (jedno dieťa 5 rokov, druhé 2,5 roka). V auguste by som sa mala vrátiť do práce, avšak moja pozícia bola medzitým zrušená, resp. zlúčená s inou. Kolegyňa, ktorá ma zastupovala počas RD išla na iné miesto, tým to moje zaniklo.

Zamestnávateľ nemá pre mňa adekvátnu náhradu pozície.

Aká alternatíva je pre mňa najvýhodnejšia?

Mám nárok na výpoveď z dôvodu nadbytočnosti?

Mám nárok v takomto prípade na 2-mesačnú výpovednú lehotu?

Môžem si počas nej vyčerpať dovolenku?

Moja mzda počas RD nebola navyšovaná, v súčasnosti je teda nižšia ako minimálna (v hrubom).

Podľa čoho sa vypočíta výška odstupného?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný zaradiť ju na pôvodnú prácu a pracovisko.

Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ju na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

Ak to správne chápem, vo firme stále pracuje zamestnankyňa, ktorá Vás počas materskej/rodičovskej dovolenky zastupovala. Štandardne by to malo byť tak, že pracovný pomer zastupujúceho zamestnanca končí dňom predchádzajúcim tomu dňu, kedy do práce nastúpi zastupovaný zamestnanec.

Ak by sa pracovný pomer zastupujúceho zamestnanca z akéhokoľvek dôvodu pred nástupom zastupovaného zamestnanca do práce transformoval na dobu neurčitú, zamestnávateľ je povinný zamestnávať naďalej oboch zamestnancov, ibaže by sa naplnil niektorý zo zákonných dôvodov výpovede (pozor, výpoveď z dôvodu nadbytočnosti si vyžaduje písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách).

Ak by ste dostali výpoveď, platí nasledovné:
Výpovedná doba je:

  • 2 mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov.
  • Alebo 3 mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.
  • Počas výpovednej doby si môžete čerpať dovolenku.
  • Po skončení rodičovskej dovolenky máte právo na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov (napr. zvyšovanie mzdy kvôli zvyšovaniu minimálnej mzdy).
  • Odstupné sa počíta z Vášho priemerného mesačného zárobku.

Veľa šťastia

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk