Čo všetko zisťuje súd, ak by som dala žalobu o zriadení prístupovej cesty k mojej nehnuteľnosti?

Zodpovedané
6. nov 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Ak by som dala žalobu na súd o zriadení prístupovej cesty k mojej nehnuteľnosti, bude sa pýtať súd, čo všetko som preto spravila, či som sa pýtala susedov?

Túto cestu nemáme asi cca 20 rokov.

Bude sa súd pýtať, prečo som to neriešila skôr?

Zozadu domu by sa možno dala zriadiť prístupová cesta, ale je to ďaleko od domu a je tam asi 13 vlastníkov asi na 8 parcelách. Teda všetci by museli súhlasiť, čo pochybujem, že by súhlasili.

Bude súd skúmať, či som sa týchto spoluvlastníkov týchto pozemkov pýtala na odpredaj, alebo zriadenie práva prechodu?

Čo všetko bude súd skúmať z mojej strany?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak požiadate súd o povinné zriadenie vecného bremena (prístupovej cesty), mal by súd skúmať len to, či ste mu predložili dostatočné dôkazy, ktoré by takéto zriadenie prístupovej cesty odôvodňovali. T j. či je s ohľadom na miestne pomery odôvodnené a spravodlivé obmedziť vlastnícke práva vlastníka pozemku a nútiť ho, aby Vám umožnil prístup k Vášmu pozemku cez svoj pozemok.

Skutočnosť, že ste problematiku prístupovej cesty dlhodobo neriešili by Vám sama o sebe priťažiť nemala.

Spoluvlastníkov pozemku zo zadnej strany domu osloviť môžete, no podľa môjho názoru nemusíte. V tom prípade by sa do žaloby malo uviesť niečo v tom zmysle, že komunikácia so spoluvlastníkmi pozemku XY je pomerne komplikovaná a teda nepredpokladáte, že existuje šanca dohodnúť sa s nimi na zriadení vecného bremena.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk