Čo znamená zrušenie spoločnosti bez likvidácie?

Zodpovedané
12. máj 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom zrušenia s.r.o.

Čo presne znamená pri zrušení ex offo bez likvidácie?

Konkrétne ten výraz bez likvidácie?

Ďakujem

Dobrý deň,

likvidáciou sa rozumie proces pred výmazom spoločnosti z obchodného registra, v rámci ktorého sa ukončí podnikateľská činnosť likvidovanej spoločnosti, rozpredá majetok tejto spoločnosti a uspokoja všetky pohľadávky všetkých veriteľov spoločnosti.

Bez likvidácie sa spoločnosť vymazáva z OR v zákonom stanovených prípadoch. Napr. ak celé imanie likvidovanej spoločnosti prechádza na inú spoločnosť v dôsledku zlúčenia alebo splynutia.

Výmaz ex offo bez likvidácie sa objavuje najčastejšie pri tzv. "mŕtvych spoločnostiach", schránkach, ktoré si neplnia zákonom stanovené povinnosti, nemajú žiaden majetok a teda existujú len "na papieri". V týchto prípadoch by súd mal konať aj bez návrhu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk