Firma má 3-zmennú prevádzku a nechce mi umožniť pracovať na 1 zmenu. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
14. aug 2023

Dobrý deň,

chcem pracovať vo firme v 3-zmennej prevádzke, ale nechcú mi umožniť pracovať len na jednu zmenu. Uviedla som, že som samoživiteľka a v Zákonníku práce je, že by mi to mal umožniť ak sa dohodneme. Firma vôbec nechce pristúpiť na dohodu.

Môžem sa odvolať na svoje práva v Zákonníku?

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že ak zamestnanec požiada trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jeho žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Odmietnutie žiadosti podľa prvej vety musí zamestnávateľ písomne odôvodniť.

Ak Váš zamestnávateľ postupuje v rozpore s vyššie uvedeným, odporúčala by som Vám podať v tejto veci podnet na príslušný inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk