Je možné previesť časť obchodného podielu s.r.o. na manžela?

Zodpovedané
27. nov 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť.

Je možné previesť časť obchodného podielu s.r.o. na manžela?

Ak áno, tak za akých podmienok?

Akou formou je to možné?

Je to možné len darovacou zmluvou, alebo sú aj iné možnosti?

Je nutné z toho následne odviesť aj daň?

Ako sa stanovuje cena obchodného podielu?

Spoločnosť sme kupovali v roku 2022 počas trvania manželstva, len manželova práca mu vtedy nedovolovala byť spoločníkom alebo konateľom firmy a ani iným spôsobom vykonávať podnikateľskú činnosť. Preto sme volili možnosť, že spoločnosť odkúpime iba na mňa. Situácia sa však zmenila,v súčasnosti pracujeme v tejto s.r.o. obaja. Preto by sme to chceli aj podielovo dať na poriadok.

Ďakujem

Dobrý deň,

podiel môžete previesť na manžela buď odplatne alebo bezodplatne. To závisí od Vás. Rovnako aj veľkosť podielu, ktorý na neho prevediete.

V prevodovej zmluve musí manžel vyhlásiť, že pristupuje k spoločenskej zmluve spoločnosti. Obidva podpisy na zmluve musia byť osvedčené u notára alebo na matrike.

Cenu za podiel si môžete stanoviť v zásade takú, akú považujete za primeranú. Vo väčších transakciách sa obvykle cena podielu stanovuje na základe rozličných ekonomických ukazovateľov (napr. EBITDA). Ak by ste mali záujem, detaily by Vám mal vedieť vysvetliť akýkoľvek daňový poradca.

Ak by ste mali záujem o prípravu dokumentácie potrebnej na zápis prevodu do obchodného registra a príp. aj o zastupovanie v registrovom konaní, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk