Je možné zahrnúť dar do majetkového vyrovnania?

Zodpovedané
30. nov 2023

Dobrý deň,

som rozvedená a chcem podať na súd majetkové vyrovnanie. Od mojej maminy sme dostali dar - hotovosť, ktorá bola použitá na vyplatenie časti hypotéky a tým zníženie mesačných splátok.Tým, že sme sa rozviedli, mama žiada vrátiť danú sumu. Bol to dar.

Je možné zahrnúť to do majetkového vyrovnania?

Je reálna možnosť, aby tie peniaze získala späť?

Vyhovie súd v takomto prípade?

Nikto tie peniaze od nej nepýtal, len čo to zhoršilo situáciu.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

darca (Vaša mama) sa môže domáhať vrátenia daru, ak by sa obdarovaný (vy a Váš exmanžel) správal k darcovi alebo členom jeho rodiny tak, že by tým hrubo porušoval dobré mravy (napr. neúctivé správanie, fyzické a psychické týranie a pod.).

Samotný fakt, že ste sa rozviedli podľa môjho názoru neoprávňuje Vašu mamu žiadať späť darované peniaze.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk