Je pridávanie práce v súlade so Zákonníkom práce?

Zodpovedané
2. mar 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Môže mi zamestnávateľ nariadiť prácu, ktorú mám v zmluve samozrejme ale 2 až 3x naraz?

Uvediem do praxe obsluhu poloautomatickej linky, z ktorej výkonu sa mi počíta výplata. T.j. výkon kvalita dostupnosť na linke (ako rýchlo uvediete linku pri poruche do chodu).

Môže mi prikázať obsluhovať ďalšiu takúto linku za ten istý plat?

Je to proste 2x toľko práce, ktorá sa dá stíhať, ale na konci dňa ste úplne K.O. Plus nehovoriac o psychickom nátlaku. Za kvalitu výrobkov zodpovedám iba ja a nikto iný a keďže som fyzicky vždy iba na jednom mieste. Tieto podmienky som neni schopný dodržať rovnako ako aj výkon, čo sa mi premietne do výplaty. Pri týchto argumentoch mi bola podaná odpoveď: "Ste tu predsa 7,5 h a budete robiť to, čo Vám nakážem."

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ je v princípe oprávnený rozhodovať o tom, akú prácu a koľko práce pridelí zamestnancovi. V tomto prípade si myslím, že dochádza zo strany zamestnávateľa k zneužívaniu práva, čo je v rozpore so zákonom.

Ak zamestnávateľ bude v týchto praktikách pokračovať aj napriek Vaším námietkam, odporúčala by som Vám v tejto veci podať podnet na príslušný Inšpektorát práce. Len si zabezpečte vopred dôkazy, že k takémuto zdvojovaniu objemu práce naozaj dochádza.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk