Je reálne, že strýko nedostane nič z domu a stane sa z neho bezdomovec?

Zodpovedané
7. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom nášho problému. Stará mama mala dom v jej vlastníctve. Ešte žije, má dvoch synov - môjho otca a strýka. Strýko býva s mojou starkou (svojou mamou). Starká sa rozhodla na základe rodinných vzťahov (a možno mierneho nátlaku môjho otca) prepísať darovacou zmluvou celý dom s pozemkom na môjho otca. Otec chce, aby strýko ostal po smrti svojej matky bez ničoho.

Je reálne, že naozaj strýko nedostane nič z domu a stane sa z neho bezdomovec?

Papierovo je už dom písaný na otca. Strýko tam má aj trvalé bydlisko.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ u Vašej starej matky neboli v čase prevodu domu na Vášho otca dané okolnosti, ktoré by vylučovali/obmedzovali jej spôsobilosť na právne úkony (ľudovo povedané, že by "nevedela, čo robí"), je prevod platný a Váš strýko ho zrejme nebude môcť nijako napadnúť.

Váš otec bude v dôsledku toho oprávnený disponovať svojím majetkom a napr. požiadať strýka, aby sa z domu vysťahoval. To, že má Váš strýko v dome trvalý pobyt, tak to je na tieto účely irelevantné.

Ak by bol však Váš strýko starší, chorý, zdravotne postihnutý alebo ak si z iných dôvodov nie vlastnej viny nemôže/nemohol zabezpečiť iné bývanie, mohol by Váš strýko žiadať, aby súd nariadil Vášmu otcovi nevysťahovať ho z domu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk