Keď si chceme vybrať dovolenku, tak nám zamestnávateľ účtuje 1,5 dňa dovolenky. Postupuje podľa zákona?

Zodpovedané
26. jan 2024

Dobrý deň,

pracujeme v 12-hodinovej pracovnej prevádzke v ťažkom priemysle. Keď si chceme vybrať dovolenku, tak nám zamestnávateľ účtuje 1,5 dňa za jeden deň dovolenky.

Postupuje zamestnávateľ správne podľa zákona?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak to chápem správne, pracujete v prevádzke s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom.

Vo všeobecnosti v podobných prípadoch platí, že ak taký zamestnanec čerpá dovolenku, patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.

V tom prípade zároveň platí, že zamestnávateľ musí pri čerpaní dovolenky prerátať, koľko trvá priemerná dĺžka zmeny a toľko hodín dovolenky sa považuje za jeden deň dovolenky.

V praxi som sa skôr stretla s tým, že pri nepretržitej prevádzke trvala jedna priemerná zmena 10 hodín a teda aj jedeň deň dovolenky predstavoval 10 hodín.

Ak by ste mali pochybnosti o správnosti výpočtu dĺžky dňa dovolenky u Vášho zamestnávateľa, odporúčala by som Vám, aby ste sa v tejto veci obrátili na príslušný inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk