Kto by bol dedičom darovaného domu v prípade smrti môjho manžela?

Zodpovedané
6. apr 2023

Dobrý deň,

manžel dostal darovacou zmluvou rodinný dom, v ktorom stále žijú svokrovci. Na darovacej zmluve je uvedený manžel ako obdarovaný, je teda bezpodielový vlastník.

Kto by bol dedič, ak by sa náhodou manželovi niečo stalo?

Boli by to naše deti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak by Váš manžel nespísal závet, že v prípade jeho smrti budete dediť vy a všetky manželove deti každý rovným dielom (t. j. ak má deti 2, zdedí každý z Vás 1/3, ak má deti 3, zdedí každý 1/4) platí, že manželské a nemanželské deti majú v rámci dedenia rovnaké postavenie.

Ak by manžel spísal závet, dedilo by sa podľa závetu. Pri deťoch platí výnimka - maloleté dieťa musí dostať dedičstvo minimálne vo výške zákonného podielu, plnoleté dieťa minimálne vo výške polovice zákonného podielu. V časti, v ktorej sa závet od týchto pravidiel odchyľuje, sa považuje za neplatný (za určitých okolností však možno niektoré z detí vydediť).

Ak by ste vy skonali skôr ako Váš manžel, alebo ak by ste v čase jeho smrti boli rozvedení, dedili by po Vašom manželovi len jeho deti podľa vyššie uvedených kritérií. Každý rovným dielom pri dedení zo zákona. Resp. ak by bol spísaný závet, tak podľa záveru po zohľadnení vyššie uvedených obmedzení.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk