Mám nárok na zvýšenie platu počas rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
26. apr 2023

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí. So zamestnávateľom sme sa dohodli na ukončení pracovného pomeru a vyplatení odmeny (vyrátanú z priemerného zárobku).

Mám nárok aj na zvýšenie platu i napriek tomu, že tam neostávam robiť?

Alebo mi vyrátajú odmenu zo starého platu?

Plat sa tam plošné zvyšoval počas mojej RD 2x.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že zamestnankyňa má po skončení rodičovskej dovolenky právo na zachovanie všetkých práv, ktoré mala, alebo ktoré jej vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu. Teda i na zákonné zvyšovanie platu.

Z Vašej otázky nevyplýva, či plošné zvyšovanie platu bolo naviazané na odpracované roky, resp. či vyplývalo zo zákona. Vzhľadom na to nemožno posúdiť, či by ste na zvýšený plat mali nárok, ak by ste aj po skončení rodičovskej dovolenky pracovali u toho istého zamestnávateľa.

Bez ohľadu na vyššie uvedené - ak ste sa so zamestnávateľom dohodli na ukončení pracovného pomeru, závisí od Vašej dohody zo zamestnávateľom, v akej výške Vám odmenu vyplatí.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk