Môže byť pri prepise nehnuteľnosti z rodiča na dieťa kúpna zmluva s predajnou cenou 1 EURO?

Zodpovedané
8. mar 2024

Dobrý deň,

chcem sa informovať.

Môže byť pri prepise nehnuteľnosti z rodiča na dieťa kúpna zmluva so sumou predaja 1 EURO?

Musíme podať daňové priznanie, ak je to prepis skôr ako 5 rokov po kúpe/zdedení bytu aj pri takejto sume?

Ďakujem

Dobrý deň,

ustálená súdna prax dlhodobo zastávala názor, že kúpne zmluvy na nehnuteľnosti, podľa ktorých je kúpna cena nehnuteľnosti iba symbolická (1 EURO), sú simulovaným právnym úkonom a teda sú neplatné. V poslednom období však došlo k odklonu od tohto výkladu pri prevodoch medzi blízkymi príbuznýmu a teda by takéto stanovenie ceny malo byť v poriadku. Aj tak by som Vám však odporúčala zvážiť, či by nebolo jednoduchšie/lepšie, ak by k prevodu nehnuteľnosti došlo darovacou zmluvou.

A k dani z príjmov: Povinnosť podať daňové priznanie vzniká, ak dotyčná osoba prevodcu/nadobúdateľa vlastnila nehnuteľnosť menej ako 5 rokov . Pri predaji zdedenej nehnuteľnosti sa do tejto doby započítava aj doba, počas ktorej vlastnil nehnuteľnosť poručiteľ. Cena, za ktorú bola nehnuteľnosť prevedená, je irelevantná.

Daňové priznanie k dani z nehnuteľností musíte podať za každých okolností prevodca a aj nadobúdateľ.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk