Môže ma zamestnávateľ preradiť na iné oddelenie bez môjho súhlasu?

Zodpovedané
30. jún 2023

Dobrý deň,

som skoro 6 rokov na materskej a rodičovskej s dvomi deťmi. Zatiaľ ma zastupuje osoba, s ktorou je zamestnávateľ mimoriadne spokojný. Predpokladám, že by mu vyhovovalo, aby som sa nevrátila na pôvodne pracovné miesto ja, ale keby tam zostala naďalej táto osoba.

Je možné, aby ma zamestnávateľ presunul na iné oddelenie ako je to, kde som pôvodne pracovala a nechal tam moju zástupkyňu?

Ak áno, môže ma preradiť na iné oddelenie bez môjho súhlasu?

Môže ma preradiť na oddelenie, ktoré je platovo nižšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

po návrate z RD je zamestnávateľ povinný zaradiť Vás na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť Vás na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve a to za podmienok, ktoré pre Vás nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré ste mali v čase nástupu na materskú. Zároveň máte právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by ste mali právo, ak by ste neodišli na materskú.

Ak to druhé oddelenie, na ktoré by Vás zamestnávateľ teoreticky mohol zaradiť, spĺňa vyššie uvedené, môže Vás tam zamestnávateľ presunúť. Inak presun nie je možný bez Vášho výslovného súhlasu. Na tom novom oddelení by ste nemohli mať nižší plat (iba ak by ste s tým výslovne súhlasili).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk