Môže mi po skončení materskej nový zamestnávateľ odmietnuť dovoliť nastúpiť na rodičovskú dovolenku?

Zodpovedané
30. jún 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom prechodu z materskej na rodičovskú dovolenku. Môj aktuálny zamestnávateľ skončil ako dodávateľ v nemenovanom závode a všetci zamestnanci prechádzajú aj so zmluvami k novému, ktorý vyhral kontrakt. Moja zmluva je na dobu neurčitú. V tomto pracovnom pomere (ešte zatiaľ u pôvodného zamestnávateľa) som bola na materskej a neskôr na aktuálnej rodičovskej dovolenke. Od 11.7.2023 prechádzam ešte u môjho terajšieho zamestnávateľa na ďalšiu materskú dovolenku. Pod nového zamestnávateľa máme všetci prejsť oficiálne od októbra v tomto roku. Bolo mi povedané, že ma preberie s mojou zmluvou a naďalej ostávam ako chránená osoba na materskej dovolenke aj u neho a nemôže mi podať výpoveď.

Je však možné, že mi neskôr po skončení novej materskej nový zamestnávateľ odmietne dovoliť nastúpiť na rodičovskú dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak hneď po skončení materskej dovolenky nastúpite na rodičovskú, ostávate nepretržite chránenou osobou a Váš nový zamestnávateľ do toho nemá ako zasiahnuť.

Ak by tam nejaké prerušenie bolo, mohol by skúšať vyhrážať sa Vám výpoveďou ak odídete zase na RD, no bolo by otázne, či by bol schopný preukázať splnenie podmienok výpovede (a bez toho by výpoveď bola neplatná).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk