Môže mi zamestnávateľ zmeniť pozíciu, keď je na mojom mieste iný človek?

Zodpovedané
30. okt 2023

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí vo februári 2024. So zamestnávateľom sme dohodnutí, že v tom čase nastúpim. Zmluvu mám na pracovnú pozíciu: Obchodný zástupca - vedúca predajne.

Mám nárok na svoju pozíciu, alebo mi ju môže zmeniť, keď je na mojom mieste iný človek?

Keď som išla na materskú v roku 2018, tak som mala plat 1000 EUR v čistom.

Mám nárok na zvýšenie platu?

Ak áno, na aký plat mám teraz nárok?

Ďakujem

Dobrý deň,

po skončení rodičovskej dovolenky je zamestnávateľ povinný zaradiť Vás na pôvodnú prácu a pracovisko.

Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, je zamestnávateľ povinný zaradiť Vás na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

Zmena pracovnej pozície je prípustná iba na základe dohody o zmene pracovných podmienok - t. j. iba v pripade, že s navrhovanou zmenou budete súhlasiť.

Zároveň máte po skončení rodičovskej dovolenky právo na zachovanie všetkých práv, ktoré ste mali alebo ktoré Vám vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu. Tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

Ak počas Vašej neprítomnosti došlo k plošnému zvyšovaniu platov na pozícii ako je tá Vaša (bez ohľadu na odpracované roky), máte podľa môjho názoru nárok aj na zodpovedajúce zvýšenie platu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk