Môže starý rodič zmeniť majiteľa bytu, v ktorom má právo dožitia?

Zodpovedané
28. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa Vás opýtať ohľadom bytu. Ide o byt, ktorý starý rodič prepísal pred pár rokmi na dvoch synov. Každý má polovicu bytu. Starý rodič má ale právo dožitia, teda vecné bremeno.

Keby teraz starý rodič chce zmeniť majtela bytu alebo jedného zo synov vydediť, je to po právnickej stránke možné?

Môj názor je, že na to už právo nemá, keďže majtelia bytu sú už obaja bratia.

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša úvaha je správna.

Vlastníkmi domu sú synovia, starý rodič má dnes len užívacie právo k domu. Za istých okolností by však bolo možné odstúpiť od prevodovej zmluvy (vo vzťahu k jednému alebo k obom synom).

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk