Môžem byť nútená chodiť na udržiavaciu liečbu alkoholizmu?

Zodpovedané
25. júl 2023

Dobrý deň,

život, okolnosti a nezhody s partnerom ma priviedli k alkoholu. Pila som 2 roky a išla som na liečenie. Už som nejakú dobu doma, zvládla som to. Vôbec to pre mňa nie je náročné. Viem, že nie som za vodou a je to celoživotná záležitosť.

Problém je, že keď som to priznala u psychiatra tesne pred nástupom na liečenie, sestrička na mňa zavolala sociálku. Máme 3-ročné dieťa. Usúdili, že je všetko v poriadku, dieťa netrpí žiadnym nedostatkom a ani nie je zanedbané. Vyžadovali však liečenie. Chceli, aby som teraz chodila do istého centra pre závislosti. Teda jediného, s ktorým spolupracujú. Ja som chcela chodiť k psychologičke podľa môjho výberu, nemôžem z časových dôvodov chodiť aj tam aj tam a už vôbec nechcem chodiť na skupinové terapie. Zúčastňujem sa ich anonymne online.

Môžu ma tam nútiť chodiť?

Aké dôsledky môžu vyplývať z toho, keď ich odmietnem?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám liečenie v centre proti závislostiam či skupinové terapie neboli nariadené súdnym rozhodnutím, nemáte zákonom danú povinnosť absolvovať ich.

ÚPSVaR ich však od Vás vyžaduje zrejme na základe skúseností s podobnými prípadmi, resp. na základe nejakých svojich interných pravidiel. Preto by som Vám odporúčala porozprávať sa s pracovníkom ÚPSVaR, ktorému bola táto vec pridelená a skonzultovať s ním, či by bolo možné upustiť od liečby v centre /skupinových terapií a za akých podmienok.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk