Môžem ostať na neplatenej rodičovskej dovolenke, kým je manžel na materskej?

Zodpovedané
30. mar 2023

Dobrý deň,

poberám rodičovský príspevok na skoro 2,5-ročnú dcéru. Manžel by chcel požiadať o materskú dovolenku, ja by som chcela ostať doma do 3 rokov dcéry.

Je možné, aby som ostala doma na RD bez nároku na rodičovský príspevok a nenastúpila do práce?

Musím o tejto zmene informovať zamestnávateľa?

Mám zmluvu na dobu neurčitú, chcem sa v 3 rokoch vrátiť do práce. Dcéra je jedináčik.

Na úrade práce tvrdia, že sa musím so zamestnávateľom dohodnúť na neplatenom voľne a platiť si zdravotné poistenie. Zdravotné poistenie nie je problém, ale z podobných prípadov kolegýň viem, že ostať na rodičovskej dovolenke do 3 rokov dieťaťa nemohli, pokiaľ nepoberali príspevok a museli nastúpiť do práce.

Je takéto správanie zamestnávateľa v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

informácie z úradu práce sú správne. Ak by ste chceli ostať na rodičovskej dovolenke bez nároku na príspevok, musíte sa na tom dohodnúť so zamestnávateľom.

Ak zamestnávateľ nesúhlasí, môžete:
1. Poberať príspevok 3. roku veku dcéry, (pričom manžel nenastúpi na otcovskú dovolenku vôbec).
2. Ukončiť so zamestnávateľom pracovný pomer dohodou alebo výpoveďou (čím stratíte nárok na návrat do práce po skončení RD).
3. Alebo návrat do práce ku dňu, ku ktorému Váš manžel nastúpi na otcovskú dovolenku.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk