Musí zamestnávateľ preplatiť cenu zájazdu, keď nepustí svojho zamestnanca na dovolenku?

Zodpovedané
22. jún 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom dovolenky.

Keď má zamestnanec zaplatenú dovolenku v zahraničí a zamestnávateľ ho nepustí, musí mu preplatiť cenu zájazdu?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky, alebo ho odvolal z dovolenky.

Inými slovami: Ak zamestnanec dovolenku nahlásil, zamestnávateľ mu ju schválil, následne si zamestnanec kúpil zájazd a došlo k zrušeniu dovolenky, tak je zamestnávateľ povinný nahradiť zamestnancovi vzniknuté náklady.

Ak si však zamestnanec kúpil zájazd bez predchádzajúceho schválenia dovolenky zamestnávateľom, zamestnávateľ nie je povinný nahrádzať mu nič.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk