Musím pri vysporiadaní majetku po rozvode dokladovať výpisy z bežného a šetriaceho účtu?

Zodpovedané
25. jan 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ako sa postupuje pri vysporiadaní majetku po rozvode. Ohľadom majetku mi to je jasné, ale čo financie.

Ak by to išlo dohodou, musím prikladať aj výpisy z bežného a šetriaceho účtu?

Aký zostatok sa berie do úvahy - v čase rozvodu, alebo v čase vysporiadania?

Môže si notár/sudca žiadať banku o výpisy z účtu?

Hypotéka by ostala na mňa s tým, že budem vyplácať bývalého manžela. Ten bral minimálne 1 úver bez môjho vedomia ešte počas manželstva. Dúfal, že vďaka tomu sa vrátime.

Bude to zarátané ako súčasť BSM?

Môže si nárokovať na moje investičné účty?

Dva sú pre deti, ale na moje meno. Peniaze tam posielam výlučne ja, najmä rodinné prídavky. Prístup k nim našťastie nemá (už by tam nič nebolo, nakoľko premrhal veľmi veľa financií).

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak sa s manželom na vyporiadaní dohodnete, tak je plne na Vašom zvážení, že ako sa vyporiadate.

Ak sa nedohodnete a vyporiadanie sa bude riešiť súdnou cestou, bude každý z Vás preukazovať to, čo považuje za relevantné. V princípe by Vás nikto nemal nútiť predkladať výpisy z účtov, no ak dôjde k sporu ohľadne toho, koľko je na účtoch peňazí a kto ich tam odložil. Bude to zrejme pre Vás výhodné, ak ich súdu predložíte.

Pri vyporiadaní BSM súdnou cestou sa berie do úvahy stav majetku ku dňu rozvodu. Predpokladá sa, že podiely oboch manželov sú rovnaké a od týchto podielov sa odrátava to, čo bolo zo spoločného majetku vynaložené na majetok jedného z manželov. Zohľadňuje sa, kto sa ako pričinil o nadobudnutie a udržanie spoločného majetku a pod.

Ohľadom finančných prostriedkov platí, že predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov sú príjmy z pracovného pomeru, podnikateľskej činnosti a príjmy zo sociálneho zabezpečenia. Do príjmov, ktoré sa stávajú súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov je potrebné zahrnúť tiež odmeny a honoráre umelcov, odmeny za vynálezy a autorské diela, odmeny za dobré pracovné výsledky, vyplatené prémie, sumy vyplatené z dôvodu odstupného a odmeny za zlepšovacie návrhy.

Do BSM nepatria finančné prostriedky darované deťom za trvania manželstva. To bude zrejme vo Vašom prípade náročné preukázať, keďže ide o účty vedené na Vaše meno.

Vo Vašom prípade bude zrejme najrelevantnejšie preukázať, že Váš bývalý manžel nakladal s finančnými prostriedkami nehospodárne a jeho podiel na BSM má byť z tohto titulu znížený.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk