Muž dal výpoveď a zamestnávateľ mu nechce preplatiť a ani dať vyčerpať dovolenku. Ako postupovať?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

muž dal písomnú dohodu o výpovedi ku dňu 28.2.2023. Vedenie došlo za ním, či nemôže odpracovať do konca marca 2023, kým nenájdu náhradu. Muž súhlasil.

Problém nastal s nevyčerpanou dovolenkou, ktorej mu ostalo z roku 2022 až 28 dní a novú má 6 dní. Nechcú mu nechať si ju vyčerpať a s preplatením sa tiež vyhýbajú.

Ako postupovať?

Nejde to s nimi ani v dobrom a ani po zlom. Stále sú v tom, že ostane. On však k 1.4.2023 nastupuje už do novej práce. Bojíme sa, aby ho zamestnávateľ nejakým spôsobom neokradol o dovolenku.

Ďakujeme za odpoveď

Dobrý deň,

ak bol pracovný pomer riadne ukončený, zamestnávateľ nemá na výber iné len:
1. Nechať Vášho manžela dovolenku vyčerpať,
2. alebo mu ju preplatiť.

Ak máte pochybnosti o tom, či manželov zamestnávateľ splní svoje zákonné povinnosti, požiadajte o prešetrenie veci príslušný inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk