Na prístupovú cestu je záložné právo. Má majiteľ domu šancu vyhrať súd?

Zodpovedané
11. jan 2024

Dobrý deň,

majiteľ domu, s ktorým máme spoločný dvor a prístupovú cestu nás žiada o vecné bremeno na prístupovú cestu. Na tú prístupovú cestu je záložné právo bankou. Požiadal o zdriadenie vecného bremena na súd. V banke sme sa boli informovať aký je postup. Tam sa nám vyjadrili, že pokiaľ my sami banku nepožiadame, tak oni súhlas nedajú.

Bojíme sa ako súd rozhodne. Majiteľ domu, ktorý o to žiada, je dosť konfliktný človek a nedá sa s ním dohodnúť. Vo svojom dome nemá inžinierske siete, čiže plánuje ich riešit asi po tejto prístupovej ceste. Finačne sa chcel dohodnúť s nami za jednorazovú sumu 150 EUR, čo je podľa nás smiešna suma.

Prístupová cesta je zapísaná na manžela a jeho sestru. Tá však dáva písomný súhlas tomuto majiteľovi. Od nej kúpil nehnuteľnosť.
My mu vstup do domu nebránime pešo. Kľudne môže prejsť, ale autom nie. Myslíme si, že žiada to vecné bremeno kvôli tým inžinierskym sieťam a aby mohol jazdiť autom do dvora. V dome zatiaľ nebýva.

Žiadal napojiť inžinierske siete z našich. Mali sme s toho obavy ako by to bolo s platbami za energie.

Má šancu vyhrať súd?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

za štandardných okolností by prístup k nehnuteľnosti (pešo, autom, siete) mal byť zabezpečený už pred výstavbou tejto nehnuteľnosti.

Ak sa prístup rieši až dodatočne v rámci súdneho sporu, súd by sa mal zaoberať tým, ako je možné, že nebol zabezpečený vopred (ide o nepovolenú stavbu?), či je možné zabezpečiť iný prístup k nehnuteľnosti (napr. z druhej strany), či zriadené vecné bremeno neprimerane neobmedzí povinného (teda Vášho manžela).

Úspech, resp. neúspech v spore bude teda závisieť od toho, čo Váš manžel, resp. sused bude schopný preukázať.

Zároveň je potrebné vziať do úvahy, že vecné bremeno na zriadenie sietí a vecné bremeno na zriadenie prístupu na pozemok autom sú dve samostatné veci a súd by mal pri každom z vecných bremien posudzovať, či sú splnené podmienky na jeho nútené zriadenie.

Ak by sa sused pripájal do siete od Vás, tak predpokladám, že by mal nainštalované vlastné merače (aby sa dalo zistiť, koľko energie spotreboval on a koľko vy).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk