Naša studňa je na cudzom pozemku. Môžu nás odpojiť?

Zodpovedané
8. feb 2024

Dobrý deň,

dnes som zistila, že pozemok, ktorý mal byť náš vlastne náš nie je a prihlásil sa vlastník. Ja mám vyše 30 rokov a pamätám si, že sme ten pozemok vždy obhospodárovali, preto som žila v tom, že je teda náš. Užíval ho môj pradedo, dedo, otec. Samozrejme to mali moji starkí nejakú ústnu dohodu s tým pôvodným majiteľom.

Ide o to, že na tom pozemku máme studňu. Pozemok je pri lese, obyčajná orná pôda, nie je tam vedená žiadna infraštruktúra. Pôvodný majiteľ nám to chce predať za 10€/m štvorcový, je tam okolo 2000 m.

Keď pozemok bude ich a mi ho za takú sumu určite nekúpime, čo bude s tou studňou?

Môžu nás odpojiť?

Bude vedená ako nejaká ťarcha?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa s majiteľom pozemku nedá dohodnúť na odpredaji pozemku za cenu, ktorá by pre Vás bola akceptovateľná a ani na tom, aby vo Váš prospech zriadil vecné bremeno (aby ste na jeho pozemku mohli mať studňu a užívať ju), odporúčala by som Vám urýchlene podať na súd návrh na zriadenie vecného bremena súdnou cestou. Inak riskujete, že niekto studňu zlikviduje bez náhrady.

Teoreticky by síce prichádzalo do úvahy, že ste právo mať studňu na susednom pozemku vydržali (v tom prípade by žaloba vyzerala trochu inak), no nepredpokladám, že by ste boli schopní preukázať splnenie všetkých predpokladov vydržania.

Detailnejšie info k vydržaniu: https://www.epravo.sk/top/clanky/nadobudnutie-m....

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk