Obmedzenie v práci a zdravotný posudok. Ako postupovať?

Zodpovedané
4. júl 2023

Dobrý deň,

som rok na PN a chcem ju ukončiť, nakoľko na nemocenské dávky už nemám nárok. Rada by som ukončila pracovný pomer zo zdravotných dôvodov, samozrejme zo strany zamestnávateľa.

Pracujem ako pomocná sila v kuchyni a mám obmedzenie v ramene - artrózu 2. stupňa. Zamestnávateľ ma chce poslať na prehliadku k závodnej doktorke.

Musí mi lekárka napísať len správu o mojom stave, alebo to musí byť posudok?

Dočítala som sa, že keď napíše len správu, tak nemám nárok na odstupné. Myslím si, že zamestnávateľ spraví všetko, aby mi ho nemusel vyplácať.

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem odkiaľ pochádza informácia o rozdieloch medzi posudkom a správou, no Zákonník práce neupravuje formálne ani obsahové náležitosti pracovného posudku a takéto náležitosti neobsahuje ani zákon o zdravotnej starostlivosti. Vzhľadom na to by malo byť jedno, či lekár predmetný dokument nazve posudok alebo správa.

Dôležité je, aby lekár v dokumente riadne posúdil Vašu zdravotnú spôsobilosť na prácu, prípadne zdravotný stav v súvislosti s uznaním choroby z povolania. Plus, aby tento lekár bol na tieto účely určneý zdravotníckym zariadením v zmysle § 16 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti.

Ak by lekár dospel k záverom, ktoré nebudete považovať za správne, budete si určite môcť nechať vyhotoviť zdravotný posudok u iného lekára. Predpokladám však, že druhý posudok si budete musieť uhradiť sama.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk