Otec psychicky týra mamu. Ako ho zbavíme svojprávnosti?

Zodpovedané
20. sep 2023

Dobrý deň,

môj otec psychicky týra mamu. Bývame v spoločnom dvore. Zakazuje jej kúpať sa, chodiť na záchod, vyháňa ju von do latríny, nechce v dome kúriť, kontroluje ju.

Trvá to už roky, ale teraz to je už neúnosné.

Môžeme otca zbaviť svojprávnosti?

Ako postupovať, ak by sme vypovedali my deti a mama na súde?

Chceme, aby chodil ambulantne k psychiatrovi.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa dnešnej právnej úpravy sa preferuje obmedzenie svojprávnosti (nie úplné pozbavenie). Ide o pomerne jednoduchý návrh, ku ktorému treba pripojiť dôkazy o tom, že daná osoba si nie je vedomá svojho konania, resp. ho nevie ovládať. Z Vašej otázky nevyplýva, či Váš otec takto koná v dôsledku nejakej choroby/poruchy, alebo či ide o vedomé a úmyselné správanie.

Ak by neboli splnené podmienky na obmedzenie svojprávnosti, pretože ide o úmyselné konanie, mohli by ste súdnou cestou žiadať pre otca zákaz vstupu do domu, alebo zákaz akéhokoľvek kontaktu medzi ním a zvyškom rodiny. Prípadne podať na otca trestné oznámenie.

Ak máte záujem o zastupovanie v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk