Počas manželstva mi babička darovala byt a nechcem, aby mal manžel na byt dosah. Ako postupovať?

Zodpovedané
5. apr 2023

Dobrý deň,

babička mi za trvania manželstva darovala byt v ČR.

Nechcem, aby môj zdedený byt po mojej smrti pripadol manželovi, resp. aby s ním nejako manipuloval. Dcérka je ešte malá. Chcem, aby patril iba dcére.

Ako postupovať?

Druhá vec. Manžel si pred svadbou kúpil byt. Keď sa mi vyhráža rozvodom, tak chce, aby som sa ihneď s dcérkou odsťahovala. Z tohto dôvodu od začiatku manželstva na bývanie a jeho byt odmietam čokoľvek prispievať. Maximálne dekoráciu, to je tak všetko.

Budem mať v prípade rozvodu na niečo nárok?

Ďakujem

Dobrý deň,

odpovede na Vaše otázky sú nasledovné:

Byt po babičke:
Ak ste vydatá a máte jedno dieťa, v prípade Vašej smrti zdedí 1/2 tohto bytu Vaša dcéra (aj keď je maloletá) a 1/2 Váš manžel. Ak chcete zabrániť tomu, aby časť bytu pripadla manželovi, máte na výber dve možnosti:

1. Rozviesť sa s manželom.
2. Alebo ešte za svojho života previesť byt na dcéru. Takýto prevod by sa spravoval českým právom. Ja však predpokladám, že podobne ako podľa slovenského práva by Vaša dcéra pri podpise prevodovej zmluvy musela byť zastúpená koliznym opatrovníkom. T. j. nie Vami alebo Vaším manželom a takýto prevod by musel vopred schváliť súd.

Byt Vášho manžela:
Každý z manželov je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok, alebo čo druhý manžel vynaložil na jeho majetok nepatriaci do BSM.

Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí a na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

Samotné vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva by bolo zrejme komplexnejšie a súd by tam musel posudzovať nielen to, či (a koľko) ste vy investovali do manželovho bytu, ale i to, čo všetko do BSM vlastne patrí, kto sa v akej miere pričinil o nadobudnutie týchto vecí a ako je potrebné zohľadniť potreby Vašej dcéry.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk