Poskytnú mi opatrovateľský príspevok, aj keď mám zdravotné problémy?

Zodpovedané
1. aug 2023

Dobrý deň,

vypisovala som žiadosť o opatrovateľský príspevok, vôbec som si však neuvedomila, že mám momentálne zdravotné problémy, ktoré môžu byť prekážkou, ale diagnózu ešte nemám potvrdenú.

Vtedy som si práve myslela, že opatrovanie bude pre mňa jednoduchšie, ako iné zamestnanie. A teraz som sa dočítala, že opatrovanie môže vykonávať iba relatívne zdravý človek. Ja som vtedy nespala po nociach a cez deň som nevládala opatrovať. Už je to však v poriadku pár mesiacov.

Myslíte, že by mi kvôli zdravotným problémom tento príspevok neposkytli?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vašej otázky vyplýva príliš málo detailov, aby bolo možné celú záležitosť riadne posúdiť.

Vo všeobecnosti však platí, že:

1. opakovaný peňažný príspevok na kompenzáciu sa odníme a jeho výplata sa zastaví, ak sa zistí, že sa poskytol neprávom alebo jeho poskytovanie prestalo plniť svoj účel; a

2. peňažný príspevok na osobnú asistenciu a peňažný príspevok na opatrovanie sa odníme a jeho výplata sa zastaví aj vtedy, ak príslušný orgán pri výkone inšpekcie v sociálnych veciach zistí nedostatky závažného charakteru týkajúce sa kvality a rozsahu pomoci vykonávanej pre fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím.

Ak ste teraz zdravotne v poriadku a schopná riadne opatrovať osobu, ktorá to potrebuje, nemali by byť Vaše už uzavreté zdravotné problémy prekážkou pre poskytnutie opatrovateľského príspevku.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk