Potrebujeme na vybudovanie úložného priestoru na povale súhlas všetkých susedov?

Zodpovedané
4. okt 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom ďalšieho postupu.

Bývame v 2-poschodovom bytovom dome v Bratislave - Staré Mesto. Spolu nás je len 8 bytov. Práve bola ukončená kompletná rekonštrukcia. Pod novou strechou ostala nevyužitá povala. Kedysi tam vlastníci bytov mali kobky ako úložný priestor. Teraz je to prázdne a my máme záujem o vybudovanie úložného priestoru s čím väčšina susedov nesúhlasí.

Tvrdia, že je to nebezpečné z hľadiska možného požiaru a tvrdia, že by tam nastal neporiadok naznášaním kadečoho. Iné domy v Starom Meste ako je náš, takéto úložné priestory pod strechou bežne majú.

Ako máme docieliť, aby sme si tam na vlastné náklady mohli nechať vybudovať úložný priestor?

Potrebujeme na to súhlas všetkých?

Môžeme to zrealizovať aj bez súhlasu spoluvlastníkov?

Je to predsa spoločný priestor domu a nikto by nás nemal obmedzovať v jeho využití.

Ako vypočítať, aký môže byť úložný priestor veľký?

Kto by mal objednať a zaplatiť bezpečnostný posudok, prípadne, je vôbec potrebný?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade by zrejme došlok zmene účelu využívania spoločnej časti domu.

V takom prípade by sa na povolenie požadovanej zmeny vyžadoval súhlas dvojtretinovej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Tj. minimálne 6 vlastníkov /vy a 5 susedia/ by museli hlasovať za.

Ak by sa zmena účelu naozaj vykonávala, tak predpokladám, že ostatní vlastníci by trvali na tom, že všetky súvisiace náklady by ste znášali vy. Bezpečnostný posudok by musel zrejme pripraviť bezpečnostný technik.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk