Som povinná sa po návšteve lekára vrátiť naspäť do práce?

Zodpovedané
26. máj 2023

Dobrý deň,

chcem sa spýtať a zároveň požiadať o radu. Ide o zamestnávateľa.

Pokiaľ nutne potrebujem čerpať doktora (sprievod dieťaťa) v zmysle nároku na 7 platených dní, je nutné, aby som sa vrátila ešte naspäť do práce?

Pracujem na 6-hodinový úväzok. Dieťa navštevuje škôlku na pol dňa. Mali sme termín u doktora (kontrola), kde zvykneme čakať niekedy aj 30 a viac minút.

Samotné vyšetrenie (kontrola) je niekedy na dlhšie, záleží k akému doktorovi ideme - logopéd, očné, neurológ.... Zamestnávateľ chce, aby som sa vrátila späť do práce po 3 hodinách. Vraj pokiaľ nejdem k 2 a viac doktorom, alebo nejdem mimo mesto k doktorovi, tak zo zákona sa musím vrátiť.
U mňa je to občas priam nemožné. Už len to že nás nevezmú niekedy na čas presne + vyšetrenie + cesta domov a následne cesta do práce.

Dcéra chodí len na pol dňa do škôlky a nie vždy mám možnosť niekde ju nechať po vyšetrení. Čítala som zákon a nikde som nenašla, že 1 doktor = pol dňa ospravedlnené.

Postupuje zamestnávateľ na základe zákona?

Ďakujem

Dobrý deň,

výklad zamestnávateľa nie je správny.

Zároveň je však potrebné vziať do úvahy nasledovné: Podľa zákona má zamestnanec pracujúci na plný úväzok nárok vyčerpať za rok 7 celých pracovných dní na sprevádzanie lekárovi (pôjde o pracovné voľno s náhradou mzdy). Ak potrebuje zamestnanec ďalšie pracovné voľno na tieto účely, zamestnávateľ mu ho poskytne, ale pôjde o pracovné voľno bez náhrady mzdy.

Ak pracujete na čiastočný úväzok, nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy sa Vám pomerne skracuje (ak správne počítam, tak o 25%).

Vy by ste si teda mali vo vlastnom záujme dobre rozmyslieť, kedy a ako toto pracovné voľno s náhradou mzdy vyčerpáte, aby ste sa na záver roka nedostali do situácie, že budete musieť čerpať pracovné voľno bez náhrady mzdy a teda sa Vám takýmto spôsobom zníži príjem.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk