Som povinná vybrať peniaze z účtu matky a dať ich bratovi?

Zodpovedané
25. júl 2023

Dobrý deň,

sme štyria súrodenci. Najmladší brat opatruje našu ležiacu mamku, dostáva na ňu opatrovateľské aj polovicu mamkinho dôchodku. Druhá polovica dôchodku ostáva na bežnom účte mamky (na pohreb), kde som disponentom ja.

On teraz žiada, aby som mu tie mamkine nasporené peniaze vybrala, lebo si potrebuje kúpiť nové auto. Ak mu ich nedám, vyhráža sa mi súdom. Ostatní dvaja súrodenci sa o to nezaujímajú. Nezaujímajú sa ani o mamku.

Ako mám ďalej postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

s bratom by ste sa primárne mali dohodnúť na tom, ako dotknuté peniaze použijete. Ak sa nedohodnete, môže vo veci na návrh ktoréhokoľvek z Vás rozhodnúť súd.

Keďže ide o peniaze Vašej mamy, mali by sa tieto využiť primárne na jej potreby (t. j. nie na auto, ktoré potrebuje Váš brat; iné by to bolo, ak by auto potreboval kvôli starostlivosti o Vašu mamu).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk