Strácam odmietnutím zmeny pracovnej pozície nárok na odstupné a mzdu za výpovednú dobu?

Zodpovedané
15. apr 2024

Dobrý deň,

pracujem ako skladník a z tejto práce mám posunutú platničku z nadmernej námahy. Dočítal som sa, že nestačí donies do práce lekársku správu. Vraj treba zohnať lekársky posudok.

Kto mi môže vydať tento lekársky posudok?

Moja obvodná lekárka vie o tom akú mám prácu, ale k lekárskom posudku nič nehovorila.

Ďalšia otázka. Prosím Vás keď odovzdám v práci tento lekársky posudok a majiteľ ma bude chcieť preradiť na inú pozíciu.

Strácam odmietnutím zmeny pracovnej pozície nárok na odstupné a mzdu za výpovednú dobu?

Môžem odmietať pracovné pozície až dokým nebude mať majiteľ inú možnosť ako mi dať výpoveď?

Nakoľko to mám na 100 % z tejto práce, keďže som dlhodobo pracoval za dvoch. Je však ťažké dokázať, že je to z tejto práce, takže na klasifikovanie ako pracovný úraz môžem zabudnúť. Chcem aspoň dostať odstupné a mzdu za výpovednú dobu.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak existuje podozrenie na chorobu z povolania, mal by Vás všeobecný lekár odoslať na vyšetrenie. Vo Vašom prípade pravdepodobne k lekárovi so špecializačným odborom pracovné lekárstvo alebo klinické pracovné lekárstvo. Títo lekári sú oprávnení vyhotoviť lekársky posudok. Následne by sa mal k veci vyjadriť regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Ak by Vás zamestnávateľ preradil na inú pracovnú pozíciu podľa pracovnej zmluvy a išlo by o prácu, ktorú vykonávať môžete, nemáte právo odmietnuť zmenu pracovnej pozície. Inak by Vás zamestnávateľ mohol prepustiť z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny.

Môžete však odmietnuť preradenie na úplne inú pozíciu nezodpovedajúcu pracovnej zmluve. Teda preradenie, ktoré je možné len na základe dodatku k pracovnej zmluve. V tom prípade by Vám nárok na odstupné mal zostať zachovaný.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk