Vedúci pracovník má nezaplatené víkendy. Ako sa môže brániť?

Zodpovedané
11. jan 2024

Dobrý deň,

ako vedúci pracovník mám v zmluve zakotvené, že v mesačnej mzde je zahrnutá aj prípadná práca počas víkendu /sobota a nedeľa/. Nakoľko pracujem v nepretržitej prevádzke, tak slovo prípadná stráca význam a stáva sa pravidelnou.

Existuje nejaký maximálny limit, ktorý môžem odpracovať ročne cez víkend bez príplatku?

Ďakujem

Dobrý deň,

s vedúcim zamestnancom možno dohodnúť, že jeho mzda bude zahŕňať prípadnú prácu v sobotu a nedeľu. T. j. mzda vedúceho by mala byť zvýšená tak, aby bola absencia víkendových príplatkov primerane kompenzovaná.

Zákon nestanovuje žiadne limity, koľko víkendových dní takto môže zamestanec najviac odpracovať počas kalendárneho roka. Zamestnávateľ však musí dodržať ustanovenia týkajúce sa nepretržitého odpočinku medzi pracovnými zmenami.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk