Veriteľ sa začal vyhrážať, že podá návrh na súd na zrušenie konkurzu. Môže tak urobiť?

Zodpovedané
14. feb 2024

Dobrý deň,

v auguste 2020 som podala žiadosť o vyhlásenie osobného bankrotu, v novembri 2020 bol tento konkurz schválený a bol vyhlásený osobný bankrot pre nedostatok majetku. Nevlastním žiadny majetok doteraz, nevyhrala som ani nezdedila žiadne veľké financie, ktoré by som mala veriteľom rozdeliť.

Mali sme pred 3 rokmi dedičské konanie - traja súrodenci by sme mali dediť po rodinnom príslušnikovi a je pravda, že tak som sa dedenia vzdala v prospech matky. No nie so zámerom, aby som nemusela nikomu nič dať, ale s tým, že sme sa tak dohodli. A ak sa raz bude dediť, tak až podiel matky.

Dnes po 4 rokoch mi jeden z veriteľov napísal pre mňa dosť výhražný e-mail, že mám 14 dní na to, aby som sa im ozvala a dohodneme sa na splácaní dlhu. Inak to po tejto lehote dajú na súd a požiadajú o zrušenie konkurzu. Ešte pred vyhlásením konkurzu konkrétne tento veriteľ podal na mňa tresné oznámenie z úverového podvodu. To bola na prvý pohľad hlúposť, lebo tam žiadny úverový podvod neprebehol. Jednoducho som ten úver splácať zrazu nevedela. Každopádne aj vyšetrovateľ to zamietol, aj niekoľkokrát podali odvolanie, neprešlo im to ani cez tresné oznámenie. Dokonca sa do konkurzu ako veriteľ neprihlásil (ide o právnickú osobu, žiadna fyzická). Považujem tento spomínaný email ako vyhrážanie.

Môžu do toho znovu začať pchať nos?

Na PZ to bolo zamietnuté, do konkurzu sa neprihlásilli, súd aj správca to proste skúmali a konkurz vyhlásili. Bola som konečne rada, že mám od nich pokoj a opäť sa po 4 rokoch ozvali. Neviem či skúšajú, či sa im ozvem.

Ďakujem

Dobrý deň,

úspech vo veci zrušenia konkurzu v tomto prípade považujem skôr za nepravdepododobný. Na jednoznačné posúdenie celej záležitosti by som potrebovala vedieť všetky detaily ohľadne predmetnej úverovej zmluvy, predmetného konkurzu a predmetného dedičského konania.

Ak máte záujem o detailnejšie právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím emailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk