Výpoveď hodinu pred skončením skúšobnej doby. Ako reagovať?

Zodpovedané
7. mar 2024

Dobrý deň,

chcem sa s Vami poradiť ohľadom manželovej situácie. Nástup do novej práce mal 1.12.2023, skúšobná doba mu mala končiť 29.2.2024. Avšak manžel musel ísť kvôli chrípke na PN. Tá mu začala 12.2.2024 a stále pokračuje (problém s pľúcami). Včera v noci (doslova hodinu pred polnocou a teda hodinu pred skončením mužovej skúšobnej doby) mu poslali email (viď príloha). Tu výpoveď by sme ešte chápali, aj keď som si myslela, že počas PN to nejde. No ten čas kedy mu to oznámili je zarážajúci. V zmluve majú bod, v ktorom sa píše že podanie výpovede jednou či druhou stranou musí byť oznámené najmenej 3 dni dopredu.

O porušovaní a tzv. "ohýbaní" zákonov zo strany zamestnávateľa v tejto firme by som vedela písať viac (vyhrážanie zamestnávateľa kvôli zobraniu si paragrafu k lekárovi s dieťaťom, 9 dní práce za sebou bez voľna, žobranie dovolenky bez udania dôvodu).

Ako máme reagovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

som toho názoru, že výpoveď doručenú e-mailom nemožno považovať za doručenú platne (takým doručením bude až doručenie do vlastných rúk poštovým podnikom alebo doručenie do vlastných rúk na pracovisku).

V súlade s týmto by výpoveď mala byť doručená 1. mesiac po skončení skúšobnej doby a jednomesačná výpovedná doba mala začať plynúť 1. dňa nasledovného kalendárneho mesiaca. Aj to platí len za predpokladu, že by existoval platný dôvod výpovede podľa Zákonníka práce, inak je výpoveď neplatná.

Ak však zamestnávateľ Vášho manžela opakovane porušuje Zákonník práce, je na zvážení Vášho manžela, či sa opláca chcieť u takého zamestnávateľa pracovať (resp. či sa opláca podávať v tejto veci podnet na Inšpektorát práce).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk