Vzťahuje sa na mňa premlčacia lehota?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom premlčacej lehoty. Pravidelne si platím ročnú zdravotnú starostlivosť u lekára. Dnes mi prišiel email, že neevidujú moju platbu za rok 2019. Splatnosť pohľadávky bola 30.11.2018 (starostlivosť za 1.12.2018 - 30.11.2019).

Je možné, že som na platbu zabudla, lebo ju neviem dohľadať vo vypíse z účtu. Za každý ďalší rok mám poplatok uhradený.

Môžu vymáhať platbu aj s takýmto oneskorením, alebo sa na ňu už vzťahuje premlčacia lehota?

Ďakujem

Dobrý deň,

na daný prípad by sa mala vzťahovať 3-ročná premlčacia lehota, ktorá uplynula 30.11.2021. Právo je teda premlčané.

V takomto prípade závisí od Vás, či budete ochotná dlžnú pohľadávku uhradiť.

Z praktického hľadiska: Ak ide o súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, bude tento zrejme motivovaný ukončiť s Vami zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ak pohľadávku neuhradíte a ani nedoložíte dôkaz o jej úhrade.

Odporúčala by som Vám teda zvážiť, či by nebolo pre Vás výhodnejšie pohľadávku uhradiť, aj keď je premlčaná.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk