Zamestnávateľ mi po rodičovskej dovolenke oznámil, že moja pozícia je obsadená. Je to v poriadku?

Zodpovedané
6. jún 2023

Dobrý deň,

v auguste mi končí rodičovská dovolenka a chcela som sa vrátiť na svoju pozíciu. Zamestnávateľ mi oznámil, že moja pozícia je obsadená a na danú prevádzku sa vrátiť nemôžem. Menili sa pozície a na moju pozíciu vytvorili inej zamestnankyni zmluvu, ktorá neobsahuje zastupovanie počas mojej RD.

Mohol toto zamestnávateľ urobiť?

Neoficiálne mi bola ponúknutá práca na inej prevádzke a na nižšej pozícii.

Je mi v takom prípade zamestnávateľ povinný poskytnúť taký plat za aký som nastupovala aj s rastúcou minimálnou mzdou za obdobie počas mojej RD, alebo nižší plat prislúchajúci k danej pozícii?

Ďakujem

Dobrý deň,

postup zamestnávateľa nie je v poriadku. V prvom rade nemal na Vašu pozíciu zamestnať inú osobu na dobu neurčitú (ale len na zastupovanie).

Okrem toho by Vám zamestnávateľ po návrate z RD mal ponúknuť rovnakú alebo lepšiu pozíciu, akú ste mali pred odchodom na RD (nie horšiu).

Zároveň by ste po nástupe z RD mali profitovať zo zvyšovania minimálnej mzdy ako keby ste na RD vôbec nenastúpili.

Ak bude zamestnávateľ postupovať v rozpore s vyššie uvedeným, odporúčam Vám v tejto veci podať podnet na príslušný inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk