Budem znovu rodiť predčasne?

Zodpovedané
17. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho nastávajúceho pôrodu.

Prvý syn sa narodil predčasne v 33. týždni. Pôrod začal už o 5 dní skôr odtekaním plodovej vody. Žiadne pôrodné bolesti a ani kontrakcie nenastali. Narodil sa akútnym cisárskym, keďže bol otočený nohami dole a ja som mala infekciu streptokoka B. Mám zdvojenú maternicu srdcového tvaru. Syn bol v pravom rohu.

Teraz čakám dcérku a tá je v ľavom rohu. Odhadom by mali byť oboje maternice približne rovnako veľké.

Som v 31. týždni a bolo mi povedané, že v 34. týždni sa mám objednať na cisársky, ktorý odhadom bude v 38. týždni.

Do akého týždňa je pravdepodobné, že sa dostanem? Prvé tehotenstvo som prežila v Anglicku. Terajšie tehotenstvo som v Čechách.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň, veľmi ma to mrzí, ale vaša otázka spadá do kompetencie lekára. Zo skúsenosti Vám viem povedať len toľko, že sa nemusí znova zopakovať tá istá situácia. Je dobré sa s bábätkom rozprávať, komunikovať, že mu dôverujete, že sa na ňu tešíte. Ostatné je už v rukách lekárov.
Dovoľte mi vás podporiť však v jednej veci. Aj pre deti narodené cisárskym rezom a aj pre skôr narodené deti ( ak by taká situácia nastala), je veľmi dôležitý kontakt koža na kožu čo najskôr po pôrode. Už sú pôrodnice, kde to umožňujú priamo na pôrodnej sále, alebo ak nie tam, tak hneď po prevezení na JIS. Ideálne by mal kontakt prebehnúť najneskôr do 6-8 hodín po pôrode a mal by trvať aspoň hodinu.
Veľmi Vám držím palce, aby to dopadlo čo najlepšie pre vás a vašu dcérku.

Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea