Neschopnosť schudnúť. Môžem mať nejaký zdravotný problém?

Zodpovedané
13. jún 2022

Dobrý deň,

som 10 mesiacov po pôrode, kojím (od začiatku nie úplne). Mesiac po pôrode som mala naspäť pôvodnú váhu (86 kg). Meriam 178 cm, 35 rokov, menštruácia sa mi ešte nevrátila. 3 mesiace po pôrode som v priebehu 2 mesiacov pribrala 7 kg (pre porovnanie, v tehotenstve som mala taký nárast do 7. mesiaca).

Ja si myslím a aj manžel hovorí, že som nemala v tom čase nijakú podstatnú zmenu stravovania. Odvtedy sa snažím, už 5 mesiacov, ale nejde to dole. Váha stojí na 92 kg. Denný príjem je okolo 1700 kcal, (takmer) denne 30 minút cardio/cardio + abs cvičenia. K tomu 10 mesačná často nosená dcéra a trojročný syn s nábehom na ADHD, čiže nie som veľmi pasívna. Na štítnu žľazu sa liečim od puberty, výsledky sú v norme. Ale nič iné mi endokrinologická nekontrolovala.

Je možné, že je za tým niečo, čo by sa dalo riešiť inak než stravou a cvičením?

Môžem mať nejaký hormonálny alebo iný problém?

Váhu riešim celý život, ale keď som sa snažila ako teraz, vždy to šlo dole. Jediná výnimka bolo obdobie pred 7 rokmi s AD Escitalopramom. Vtedy som pribrala veľmi a pomohla len zmena liekov. Tie beriem doteraz a nebol s nimi problém chudnúť. Môj obvodný nerieši, endokrinologička "že nežer".

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte výsledky v poriadku, tak problém môže byť v tom, že Váš metabolizmus je pomalší. Ak teda aj pravidelne cvičíte, tak je pre Vás vhodný liek Mysimba, ktorý pomáha pri chudnutí. Tento liek môže napísať aj Váš praktický lekár.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková