Sú xylitolové cukríky účinné proti zubného kazu?

Zodpovedané
14. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom xylitolových cukríkov.

Sú xylitolové cukríky účinné proti zubného kazu a posilňujú sklovinu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko xylitol nie je spracovateľný baktériami v ústnej dutine, pokladáme ho za náhradu cukru, ktorá nespôsobuje kazy.

Okrem cukríkov sa používa vo forme žuvačiek, žuvateľných dražé, zubných pást či ústnych vôd. So xylitolom sa robili rôzne štúdie, ktoré skúmali jeho účinok na zníženie tvorby kazov aj zníženie počtu škodlivých baktérií spôsobujúcich kazy. Tieto štúdie však neboli priekazné a ich zisteniam nemožno dať jasný záver.

Posilnenie skloviny je skôr nepravdepodobné, nakoľko xylitol nemá priamy remineralizačný efekt. Ako náhrada cukru má však podľa mnohých priaznivý vplyv na kazivosť zubov, a to najmä pri dlhodobom používaní.

Medzi nežiadúce účinky xylitolu patrí hnačka a plynatosť. Preto sa odporúča neprekračovať odporúčané denné množstvá.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská