Ako zvýšiť šancu nájsť si prácu?

Zodpovedané
19. máj 2022

Dobrý deň,

aktívne hľadám prácu každý deň na portáloch. Roky som pracovala v kancelárii, chvíľu som predávala v kuchynke na dohodu. Čiže mám aj skúsenosť s predajom v obchode. Posielam si žiadosti aj do administratívy a aj na pozíciu predavačky. A tu je problém. Ak náhodou firma hľadá fakturantku do špedičnej firmy, píše tam, že chcú, aby osoba ovládala daný program, ktorý firma používa. Každá firma používa iný program a človek nemôže ovládať všetky programy na spracovanie faktúr.

Zaslala som si žiadosť aj napríklad do Nay a odpísali mi, že po preštudovaní môjho životopisu nespĺňam podmienky, aby som vôbec prišla na pohovor.

Prečo?

Aj keď som pracovala v administratíve, chvíľu som aj predávala v kuchynke a mám skúsenosť aj s predajom.

To akože administratívna pracovníčka sa nemôže zaučiť predávať v Nay alebo v inom obchode?

Čo sa týka úradu práce, pripadá mi to nepochopiteľné. Pracovníčka mi nepomôže nájsť žiadnu prácu či brigádu. Len jej nosím papiere, že si aktívne hľadám prácu. Ani mi neponúkla žiadne kurzy.

Ako dostať šancu pracovať v špedičnej firme či v nejakom obchodíku?

Ďakujem

Dobrý deň,

skúste doplniť životopis o motivačný list. V motivačnom liste môžete rozviesť, s akým programom máte skúsenosť. Ak viete, že nemáte problém sa zaučiť s akýmkoľvek programom. Motivačný list je priestor, kde môžete túto skúsenosť rozviesť (možno ste sa extrémne rýchlo zaučili, možno ste sa stali expertkou na daný program a radili ostatným a pod.).

Môžete sa skúsiť zamerať len na jeden druh práce a v životopise a motivačnom liste vyzdvihnúť pracovné skúsenosti s druhom práce, na ktorý sa zameriate.

Pre zamestnávateľa je rozdiel medzi kandidátom vhodným do obchodu a do administratívy. Obchod vyžaduje človeka, ktorý je zákaznícky orientovaný a rád komunikuje s ľuďmi. Práca v administrative môžete byť vhodná aj pre tichšieho človeka. Potrebuje však iné silné stránky, hlavne pozornosť k detailom, schopnosť pracovať s PC, často aj cudzie jazyky.

Zameranie sa na jeden druh práce by mohlo zvýšiť Vaše šance na nájdenie si práce.

S pozdravom

Sandra Balažíková
Head of Human Resources