Mám nárok na výživné?

Zodpovedané
18. apr 2022

Dobrý deň,

náš vzťah už dlhšiu dobu upadá a zvažujem odchod od partnera. Môj jediný príjem je materská a čoskoro len rodičovský príspevok. Nemôžem si dovoliť platiť nájom.

Máme spolu dvojročnú dcéru a štvormesačného syna. Máme aj hypotéku na dom, ktorej som ja spoludĺžník.

Na čo mám nárok?

Môžem od neho dostávať výživné aj v prípade, že by neprebehol súd, kde by boli deti zverené len do mojej výchovy?

Môžem dostávať výživné aj na seba, keďže sa nedokážem vrátiť do práce skôr než za 3 - 4 roky?

Nechcem mu nijakým spôsobom zakazovať vidieť sa s deťmi. Majú krásny vzťah, ktorý určite nechcem ničiť našimi spormi.

Ako si pomôcť v takejto situácii?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam Vám uzatvoriť s partnerom tzv. rodičovskú dohodu, kde upravíte komu budú deti zverené, styk a výživné. Takúto dohodu je výhodnejšie dať potvrdiť súdom, aby ste v prípade, že Vám partner prestane platiť výživné, mohla výživné vymáhať exekučne.

Výživné na Vás, resp. príspevok na výživu nevydatej matke môžete od partnera žiadať. Ideálne je sa s ním na výške dohodnúť. Partner Vám výživné môže platiť najdlhšie 2 roky a najneskôr odo dňa pôrodu dieťaťa.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo zastúpenie ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz