Môže mi strýko zaplatiť iba pôvodnú sumu z polovice domu?

Zodpovedané
2. apr 2022

Dobrý deň,

zdedila som po mame pol domu. Strýko tvdí, že mi vyplatí len tú hodnotu domu z doby kedy starí rodičia prepísali na neho a moju mamu dom. To je 10 rokov dozadu. Na dome sa robili úpravy. Bez stavebného povolenia si strýko urobil v podkroví samostatnú bytovú jednotku so samostatným vchodom (samozrejme to nemá prihlásené).

Moji rodičia zasa investovali do dolnej časti. Chce mi dať smiešnych 25 000 eur, aj keď hodnota domu môže byť 120 000 eur. Stále mi pripomína, že keď im to rodičia prepisovali, tak ten dom nemal takú hodnotu a bol oveľa menší.

Je to tak ?

Berie sa hodnota to čo bolo dávno predtým alebo hodnota súčasná?

Keď som to zdedila, tak som to už zdedila s tou nadstavbou a nemôžem za to, že strýko si tam robil úpravy, ktoré možno nemá ani zdokladované.

Oplatí s ami súdiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

so strýkom máte momentálne k domu podielového spoluvlastníctvo. Toto podielové spoluvlastníctvo je možné zrušiť dohodou alebo súdom.

V praxi sa berie hodnota nehnuteľnosti ku dňu vyporiadania, tzn. súčasná hodnota.

Čo sa týka nadstavby, bude na strýkovi ako prípadné náklady preukáže. Ak ste v dobe, keď strýko robil podkrovie, bola vlastníčkou domu, na takýto zásah potreboval Váš súhlas. Ak súhlas nemal, náklady by mal pravdepodobne znášať on.

V prípade právneho poradenstva, alebo zastúpenia ma kontakujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz