Môže súd rozhodnúť o tom, že nemôžem chodiť so synom k mojim rodičom?

Zodpovedané
10. jan 2023

Dobrý deň,

s manželom máme spolu syna a nevieme sa dohodnúť. Od mojich rodičov bývame dosť ďaleko. Už viac ako rok a pol som nebola doma, lebo mi to muž nechce dovoliť. Argumentuje tým, že synovi nebude dobre z cesty. Syn nie je chorý, ani mu nebýva zla v aute, len je to živé dieťa. Keď sme sa o tom rozprávali, tak povedal, nech vraj rozhodne súd. Že súd rozdeľuje práva a povinnosti rodičov, ak sa manželia, rodičia nevedia dohodnúť.

Mohlo by sa stať, že súd rozhodne o tom, že nemôžem chodiť domov?

Či mi môže dokonca zobrať syna a dať ho do plnej opatery muža?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade uvádzam, že v prípade, že nie ste obmedzená na právach a povinnostiach, manžel Vám nemá čo zakazovať navštevovat vlastnú rodinu. To isté sa týka aj syna.

Súd určite nerozhodne tak, že Vám zakáže navštevovať Vašich rodičov a starých rodičov Vášho syna. Súčasne nepredpokladám, že syn by bol v prípade rozvodu zverejný do výlučnej starostlivosti Vášho manžela.

Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami. Váš syn má právo na styk s babkou a dedkom tak, ako s ostatnými rodinnými príslušníkmi.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz