Ako ostať v kľude a nad vecou?

Zodpovedané
28. máj 2023

Dobrý deň,

rada by som sa vyrozprávala a poradila. Keď som bola malá, tak môj otec veľa pil a aj bil mamu. Viem, že aj ona si občas vypila. Myslím si, že ju aj podviedol. Na 1. stupni ZŠ som zažívala fyzickú šikanu. Aj som blicovala. Učivo, ktoré som zameškala, so mnou dobiehal rodinný známy. Ten tiež zvykol piť a neváhal ma aj udrieť. Otec sa so mnou neučil. Mama väčšinou po večeroch. Bolo pre mňa ťažké sa učiť.

Počas mojej puberty sa otec zmenil. Prestal toľko piť a mamu biť. Prestal byť v kontakte s partiou. Občas sa hádali hlavne kvôli peniazom. Stredná škola nebola ľahká, ale cítila som sa v nej dobre. Tu už šikana nebola. S mamou som si rozumela. Prechádzala si fázami - raz sa venovala liečiteľstvu, anjelom a skončilo to tak, že je teraz veriaca. Myslím, že od tejto chvíle sa niečo pokazilo.

Môj vzťah s prvým frajerom zo strednej školy skončil v dospelosti. Neskôr asi o 3 mesiace som sa dala dokopy s mojím terajším manželom.

V tomto období otehotnela moja sestra na prahu dospelosti. Strednú školu nedokončila, odsťahovala sa k frajerovi, potom sa vrátila a hneď mala ďalšieho a v tom čase sa to stalo. Ja som sa odsťahovala zo dňa na deň k manželovi a svokrovcom. Tu to nebolo tiež ideálne. Svokra bola zo začiatku milučká, ale všetko potrebovala komentovať a zhadzovať ma. Po potrate sa to zhoršilo. Vydržali sme to 3 roky a potom sme sa odsťahovali do svojho. Myslím, že to bol trochu šok pre rodičov. Ja som bola vždy tá poslušnejšia a rozumnejšia.

Teraz má sestra už dve deti, žije v podnájme so snúbencom. Ani jednej nie je ale otcom. So sestrou som nemala asi nikdy dobrý vzťah. Nájdu sa aj svetlé chvíle, ale neboli sme si blízke. A ani teraz. Ale už sa vieme rozprávať. Jej deti milujem.

Moju svadbu financovali moji rodičia. Aj mi občas finančne pomohli. Sestru však financujú neustále. Mama sa mi na ňu stále sťažuje. Jedna z jej dcér má autizmus a treba riešiť toho veľa. Ona je však tvrdohlavá, nedá si dohovoriť a zabúda. Je však dospelá a je to jej život. Snažím sa do toho nemiešať, ale trápi ma to kvôli deťom. Teraz sa chce vydávať. Moja mama ju do toho aj tlačí. A tu nastáva problém.

Môj manžel je dobrý otec a skvelý manžel. Som šťastná, že ho mám. Nepije, nefajčí, negembluje. Je skôr samotár. Aj keď v mladosti taký nebol. Vyberá si ľudí, ktorých vpustí do svojho kruhu. Nemá záujem sa zoznamovať s mojím budúcim švagrom. Ja toto rozhodnutie akceptujem. Ja sama nemám moc záujem. Pre pokoj v rodine som sa s ním raz stretla. Myslím, že sestra to tiež akceptuje. Len moja mama má stále potrebu ma citovo vydierať. Že ona sa nikdy nedožije toho, aby sme mali rodinnú foto...

Strašne ma hnevá. Celkovo má názory, ktoré sú veľmi odlišné od mojich. Neustále si nájde niečo, čím sa mi až rozum zastane. A veľmi ma to trápi. Chce mať dokonalú rodinu. Ona sama ju však počas nášho detstva nezabezpečila.

Skoro po 10 rokoch snaženia som konečne tehotná. Veci vnímam o trochu citlivejšie. Som aj na PN. Nedávno mala zase "prednášku", že mám manžela prehovárať. Dnes som sa zobudila a aj sa mi o tom snívalo. Asi to nedokážem spracovať. Otcovi som už odpustila aký bol. Ale mama je úplne iná, jej akosi ťahšie odpúšťam. Rozhovor nepomáha.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa, že vo Vašej rodine neexistuje človek, člen tejto rodiny, ktorý by Vám neublížil. No a do toho ešte aj to šikanovanie v škole. Väčšina detí sa po takýchto zážitkoch uzavrie a nehovorí o tom. U Vás je výborné to, že o týchto negatívnych zážitkoch dokážete hovoriť. Dokonca v individuálnych prípadoch ste už niektorým členom rodiny aj odpustila. U niektorých to ide pomalšie a namiesto toho, aby dali konflikt do poriadku a snažili sa s Vami ako tak vychádzať, ho ešte viac podnecujú. Áno, myslím tým Vašu matku. Tu by som to však videla tak, že ona ani len netuší, že Vám v detstve až tak ublížila, preto sa snaží teraz hrať a prezentovať vás všetkých ako dokonalú rodinu, ktorej chýba už len jedno a to dokonalá rodinná fotka.

Čo teda s tým? Tak, ako som zdôrazňovala aj pri iných mamičkách, ktoré svoje dieťa ešte len čakali, je nutné brať do úvahy Váš stav. Ak by sme totiž problém s Vašou mamou otvorili, tak reakcia môže byť rôzna. Ale ako ju vy už poznáte a ja predpokladám jej reakciu, pokojné by to asi nebolo. Vy už teraz, keď jej nič nevyčítate ťažko znášate tlaky z jej strany. Neviem si predstaviť, ako by ste ustáli jej reakciu, keby ste ju obvinila z nedostatočnej starostlivosti a absencie lásky, pretože zdá sa, že práve na tom si ona zakladá. Preto Vám odporúčam odložiť riešenie tejto situácie až po narodení Vášho dieťaťa. Stres, ktorý by z toho mohol vzniknúť, keby sa problém otvoril, by mohol byť príliš intenzívny a to nepotrebujete vy a ani Vaše dieťa.

Preto by som na Vašom očakávaní postavila aj ďalšiu komunikáciu s Vašou rodinou. Ako to myslím? Tak napríklad: Nie, dnes nemôžem byť na tejto rodinnej oslave. Necítim sa dobre. Nepoznám nikoho, kto by si dovolil spochybňovať stav ženy, ktorá čaká dieťa. Ak by sa aj náhodou niekto taký našiel, treba ho požiadať o rešpektovanie tejto skutočnosti. Zároveň oznámte rodine, že možno budú niektoré Vaše reakcie a rozhodnutia pre nich prekvapivé, ale počas tehotenstva ich nebudete nikomu vysvetľovať.

Po desiatich rokoch snaženia konečne čakáte svoje vytúžené dieťa. Veľká gratulácia z mojej strany. Zároveň Vám však chcem potvrdiť, že neexistuje nikto a nič, čo by malo mat prednosť pred touto výnimočnou situáciou vo Vašom živote. Užívajte si teda tento stav naplno, tešte sa, v duchu sa bábätku prihovárajte, oddychujte a robte len to, z čoho máte radosť. Všetko ostatné má čas a môžete to riešiť až po narodení. Vaše zdravie a zdravie Vášho dieťatka je predsa dôležitejšie ako falošná fotka dokonalej rodiny.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online