Mám muža, deti a cítim sa osamelá. Ako nájdem znovu šťastie?

Zodpovedané
25. apr 2023

Dobrý deň,

som úplne vyhorená. Som 20 rokov vydatá. Mám 2-ročné a 9-ročné dieťa a nič ma nebaví. Mám pocit, že som si pokafrala celý život. Nikdy som nechcela deti, ani vydávať sa. Tlak okolia a láska k mužovi zmenili moje rozhodnutie. Rokmi cítim, že rozhodnutia neboli moje.

Deti ľúbim a robím všetko najlepšie ako viem. Nenašla som sa v tom a veľmi upadám. Manžel o mňa nejaví záujem, nespáva so mnou, neakceptuje ma, správa sa ku mne arogantne a kruto (nie fyzicky). Iba slovne. Taký však nebol.

Som strašne osamelá, nemám rodinu, ani kamarátov. Rozmýšľam, či by nám pomohlo od neho odísť a či by som vôbec našla silu, keď nemám ani kam ísť.

Ako to celé uchopiť, aby som znova našla šťastie a naplnenie?

Ak máte pre mňa tip, budem rada.

Ďakujem

Dobrý deň,

život je niekedy plný paradoxov, tak to je momentálne aj u Vás. Nie ste sama, napriek tomu sa cítite osamelá. Je to pochopiteľné. Manžel sa správa arogantne a deti sú ešte malé. Priateľov nemáte, rodinu tiež nie. V niektorom z príspevkov som písala, že okolie Vás berie tak, ako sa cítite vy sama. Ak sa cítite osamelá, bez blízkych ľudí, bez nálady a jasne to dávate najavo, tak to berú aj ostatní. A povedzme si to rovno, skôr nás priťahujú ľudia, ktorí sú veselí, zábavní a je nám s nimi dobre ako ľudia, ktorí sú v depresii a večne riešia problémy a tvária sa nešťastne. A ja cítim, že u Vás je to podobne. Nič Vás nebaví, plníte si základné povinnosti, staráte sa o deti. Plynie deň po dni a vy ani len netušíte, ako to zvládať ďalej. Negatívna nálada je cítiť z každého slova, ktoré píšete, tak si viem celkom predstaviť, aké to môže byť naživo. Čo s tým?

Chce to radikálnu zmenu. To sa jej ľahko povie, ale ako takú zmenu urobiť? V prvom rade potrebujete zmenu Vášho postoja. Hneď teraz sa dohodneme, že nebudeme vyťahovať minulosť a ľutovať čokoľvek, čo ste doteraz prežili alebo sa stalo. Na jednej strane úplne zbytočne budeme riešiť situáciu, čo by bolo keby... Prítomnosť tým aj tak nezmeníme a na druhej strane, aj keď možno teraz ešte nevidíte význam niektorých Vašich rozhodnutí, jedného dňa sa Vám ukáže prečo sa niektoré veci dejú, a preto to bolo potrebné zažiť ich. Pre Vás však je v tejto chvíli najlepšie prestať sa zaoberať minulosťou, ale aj budúcnosťou a začať žiť v prítomnosti. Prečo? Minulosť Vás zraňuje a budúcnosť Vás desí. Teda ak si trošku zjemníme slovo desí, tak ste plná obáv, že ako ďalej.

V prvom rade potrebujeme do Vášho života dostať ľudí. Vaše dieťa navštevuje školu, stretáva sa so spolužiakmi. Tým pádom máte prístup k ich rodičom. Neskúšali ste nadviazať kontakt aj pre prípad, že bude Vaše dieťa potrebovať úlohy, keď bude choré? Druhé dieťa je ešte malé, ale predpokladám, že s ním chodíte von. Čo takto nadviazať kontakt s inou mamičkou? Čo takto bývalé kolegyne alebo spolužiačky? Nikto Vám nezazvoní pri dverách a neopýta sa, či chcete mať kamarátku. Iniciatívu musíte vyvinúť sama. Zamračená tvár však skôr odradí ako pomôže. Ak by som mala tú moc, prikázala by som Vám úsmev a aj nasilu. Keď sa naučíte usmievať bude pre Vás zoznamovanie jednoduchšie.

Ďalšia vec, ktorú môžete pre seba urobiť je, že si napíšete zoznam cieľov, ktoré chcete dosiahnuť. Chcete byť šťastná? Napíšte to! Chcete obnoviť vzťah s mužom? Tiež to tam dajte. Napíšte všetko, čo Vám napadne a urobte si z toho životný plán. Toto jediná aktivita, ktorá je spájaná s budúcnosťou. Všetky ostatné sa spájajú len s prítomnosťou.

Vráťme sa teraz k ľuďom, s ktorými ste sa zoznámili. Buďte akčná, vymyslite aktivitu, výlet, čokoľvek. Buďte veselá, užívajte si prítomnosť iných ľudí. Keď budete spokojná a pozitívna, začnete viac zaujímať aj svojho muža, pretože spokojnosť budete prenášať aj do vlastnej domácnosti. Tiež Vaše deti budú šťastné vtedy, keď budú vidieť šťastnú mamu.

Preberte sa, hlavne neseďte doma a nerozmýšľajte o tom, ako ste si pokazili život. Veľkú časť života máte ešte pred sebou, tak načo také negatívne hodnotenie. Všetko je vo Vašich rukách a lepší život si môžete dať len vy. Takže hore hlavu, začnite a nezabudnite na úsmev.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online